اعجاز دعا

قدمت دعا و نیایش

تاریخ گواه آن است که انسان همیشه دعا کرده است. حتی انسان های نخستین هم برای تامین غذا دست به دعا بر می داشتند. بسیاری از مردم در قدرت دعا دچار شک هستند، به این علت که ذات خداوند را درک نمی کنند. وقتی به این درک برسید که خداوند در همه جا از جمله در درون شما وجود دارد و از رگ گردن به شما نزدیک تر است ، آن گاه متوجه می شوید که برای ارتباط با خداوند لازم نیست بیش از اندازه تلاش کنید . دعای بسیاری از مردم از آن رو مستجاب نمی شود که می پندارند برای دعا کردن باید متوجه خداوندی باشند که در دوردست هاست ، درصورتیکه خداوند از رگ گردن هم به انسان ها نزدیک تر است و شما می توانید به راحتی به او متوسل شوید .

بعضی از افراد فقط در هنگام سختی ها و بلایا دست به دعا برمی دارند ، آنان منتظر می مانند تا در شرف سقوط قرار بگیرند و قبل از آن از خدا کمک نمی خواهند . در حالی که دعا باید اولین کاری باشد که انجام می دهید نه آخرین کار . اگر نخستین کاری که انجام می دهید ، دعا کردن و طلب یاری از آن یگانه ی بی همتا باشد ، تمام مسیر به صورت واضح و آشکار به شما نشان داده می شود ، و دیگر نیاز نیست که کارهای زیادی انجام دهید . دعا راه رسیدن به مقصود را بسیار کوتاه تر و هموارتر می کند ، و همچون یک چراغ راهنما همه ی مسیر را برای شما روشن می کند .

دعا کردن شکوفا کننده ی روح است ، هنگامی که دعاهایتان مستجاب نمی شوند ، به این دلیل است که روحتان برای پذیرش پاسخ دعا ، در شرف شکوفایی بیشتر است . خداوند هرگز جواب منفی نمی دهد ، او آنقدر مهربان است که به عالی ترین و والاترین خواسته ها و تمنیات قلبی تان پاسخ می دهد ، نه به خواسته های سطحی و پیش و پا افتاده .

 

سایت پرنس دیتا
سایت پرنس دیتا

 

شیوه ی دعا کردن

هنگام دعا کردن ، آنچه را که می خواهید واضح و آشکار از خداوند طلب کنید و نباید خداوند را مجبور کنید که آن را به شما عطا کند . پس از آن که خواسته تان را با پروردگار عالمیان در میان گذاشتید ، در نهایت از خداوند بخواهید آنچه را که به صلاح شماست ، به شما بدهد . خدا خیر مطلق است و از جانب او فقط خیر و نیکی به بندگانش می رسد ، پس شایسته است که از خداوند بخواهید هر خیری را که خودش برای شما در نظر گرفته است سر راه شما قرار دهد . اگر فقط دعا کنید که مصلحت خدا در زندگی تان جاری شود ، مطمئن باشید که موهبت های بی پایانی وارد زندگی شما می شود .

این که اراده ی خداوند در زندگی محقق شود ، بالاترین و نیکوترین شیوه ی دعا کردن است . خداوند بسیار مهربان و بخشنده است و اراده ی او همیشه بهترین است .

وقتی دعا می کنید ، باید برای همه ی دشمنان و دوستانتان طلب خیر کنید ، دعا کردن برای دیگران موجب می شود که دعاهای شما نیز برآورده شوند . این یک شیوه ی تثبیت شده است که اجابت دعا را تضمین می کند .

 

سایت پرنس دیتا
سایت پرنس دیتا

 

موانع اجابت دعا

وقتی تصور می کنید که دعاهایتان اجابت نمی شوند، به این علت است که پاسخی بسیار بهتر از چیزی که درخواست کرده اید در انتظار شماست. پس باید همچنان در دعا کردن مصر بود. گاهی اوقات هم که دعایتان اجابت نمی شود به این علت است که ناخودآگاه سعی کرده اید که موهبت خداوند را در زندگیتان محدود کنید و در مقابل خداوند اصرار ورزیده اید که به جای اراده و مشیت خداوند ، خواست شما محقق شود. درمواردی هم علت این است که نوعی باور محدودکننده یا حس یاس و نومیدی یا هرگونه احساسات منفی در درونتان وجود دارد.

اغلب رفتار خودتان و شیوه ی برخورد با اطرافیان مانعی بر سر راه اجابت دعا ایجاد می کند . گاهی لازم است در شیوه ی برخورد با دیگران تجدید نظر کنید . انتقاد کردن از دیگران و غر زدن های مداوم راه مستجاب شدن دعا را می بندد . همچنین عدم بخشش دیگران و کینه ورزی هم مانع اجابت دعا است . بهتر نسبت به انسان های اطرافتان بخشنده و مهربان باشید و از خطاهای آنها بگذرید . البته بخشش دیگران به معنای تایید رفتارشان نیست ، فقط کافی است که آنها را رها کنید و اجازه دهید تا خداوند خودش در این مورد تصمیم بگیرد .

اگر هنگام دعا کردن فکرتان را متوجه ی نتیجه ی سریع کنید ، در آن صورت به اجابت دعا نمی رسید ، دعاها وقتی اجابت می شوند که برای اجابت شان آماده باشید. یکی دیگر از علل مستجاب نشدن دعا این است که کارهایی انجام می دهید که از نظر خداوند شایسته نیست . در واقع باید زندگیتان را در بعضی جنبه ها پالایش کنید.

گاهی عدم اجابت دعا از آن روست که به هنگام دعا آرامش نداشته اید و مشکل تان را به طور کامل به خداوند نسپرده اید. موقع دعا باید مسئله را به طور کامل رها کرد و نباید به آن وابسته بود. اگر شما به مرحله آرامش ذهنی برسید ، برای همه ی موهبت ها پذیرا می شوید. باید از اصرار ورزیدن برای بدست آوردن خواسته تان دست بکشید.

بزرگ ترین مانع اجابت دعا احساس تنش در هنگام دعا کردن است ، چون ذهن آدمی هنگام تنش نمی تواند کارآمد باشد . موقع دعا باید آرام و آسوده باشید و همه ی افکار مشغله آفرین را از خود دور کنید . وقتی آرامش داشته باشید و همه چیز را رها کنید و به خداوند بسپارید ، به ناگاه متوجه می شوید که تمام رویدادهای زندگی در جهت اجابت خواسته ی شما دگرگون می شوند.

هر چه بیشتر به دعا کردن بپردازید و سعی کنید در تمام حالات با خداوند ارتباط برقرار کنید ، دعا برایتان لذت بخش تر و شیرین تر می شود ، و معجزه ی دعا مسحورتان می کند . پس از مدتی درمی یابید که با تلاش و تمرکز اندکی ، در هر زمان و هر مکانی ، قادرید بلافاصله با آفریدگار توانا و بخشنده ارتباط برقرار کنید ، و به زودی شاهد نتایج سحرآمیز و جادویی دعا در زندگیتان خواهید بود .

دعا کردن یعنی طلب نیکویی ، یعنی طلب بهترین ها هم برای خود و هم برای دیگران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *