چگونه به اهداف خود برسید

همه ی انسان ها به دنبال موفقیتند و خواستار بهترین چیزهایی هستند که کائنات می تواند به آن ها بدهد ، مانند امنیت مالی ، بهره مندی از امتیازات عالی و رسیدن به آرامش ، احترام و آزادی . برای رسیدن به این امکانات عالی انسان باید همواره هدفمند باشد تا انگیزه ای برای پیشرفت پیدا کند . هدف به زندگی جهت و معنا می دهد و سبب می شود تا آدمی پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند و به نقطه ی اوج برسد . 

کسی که حرکت رو به جلو داشته باشد ، از غنائم کائنات سهم بیشتری می برد . این هدف است که باعث حرکت رو به جلو در شما می شود . برای برخورداری از یک زندگی ایده آل باید پنج سال آینده ی خود را به وضوح ببینید و اهدافی را که خواستار رسیدن به آن هستید را به طور دقیق مشخص سازید . هدفی که سبب رشد انسان و جهش او به سمت پیشرفت شود باید دارای یک سری ویژگی ها باشد .

ویژگی های هدف

  ۱ در اهداف خود نباید از کلماتی مثل معامله ، خرید و فروش ، برنده شدن در قرعه کشی بانک و … استفاده کنید . ممکن است کائنات بخواهد از هر روشی برای رسیدن شما به آرزویتان استفاده کند . وقتی از کلمات ذکر شده در بیان اهداف خود استفاده می کنید ، در واقع کائنات را محدود می کنید و خیلی از راه های برآورده شدن آرزوی خود را مسدود می سازید .

۲ – اهداف باید منطقی باشند ، خیال بافی شما را به جایی نمی رساند .

۳ – هدفی که برای خود برمی گزینید باید بزرگ و جاه طلبانه و به دور از محدودیت باشد . بزرگی و کوچکی خواسته ها برای کائنات معنا ندارد . این شما هستید که محدودیت را در ذهن خود ایجاد می کنید . کائنات یک آرزوی بزرگ را با همان سرعتی برآورده می کند که یک آرزوی کوجک و ساده را .

۴ – اهداف باید کاملا دقیق و کمیت یافته باشند و جزئیات خواسته ی خود را دقیق بیان کنید .

۵ – باید زمان رسیدن به هدف خود را دقیقا بیان کنید . البته زمان را خیلی طولانی در نظر نگیرید ، چون در این صورت تنبلی می کنید و ذهن هدف را قبول نمی کند .

۶ – اهداف را مکتوب کنید و روی کاغذ بیاورید . وقتی آرزوهایتان را روی کاغذ می آورید ، درواقع به آن ها رسمیت می بخشید . از طرف دیگر ذهن مدام در حال پر و خالی شدن است و هدف های مختلفی وارد آن می شوند . زمانی که خواسته های خود را روی کاغذ می نویسید ، با این کار آن ها را به کائنات اعلام می کنید . با نوشتن اهداف آن ها پیوسته تکرار می شوند و مغز متوجه می شود که خواسته های واقعی شما کدام ها هستند .

۷ – هدف را به شکل مثبت روی کاغذ بیاورید . مثلا به جای عبارت خلاص شدن از شر بی پولی می توانید از عبارت ثروتمند شدن استفاده کنید .  

۸ – اهداف شما نباید به دیگران آسیب بزند . 

۹ – تعداد زیادی هدف برای خود در نظر نگیرید . این کار باعث می شود که انرژی تان پراکنده شود و تمرکز ذهن شما از بین برود . به جای تعیین تعدادی هدف مختلف بهتر است بین ۳ تا ۵ هدفی که برای شما در اولویت هستند را انتخاب کنید و انرژی و تمرکز مغز خود را روی آن ها بگذارید .  

۱۰ – هدف هایتان را برای کسی بازگو نکنید ، یادتان باشد که دنیا پر از آدم های کوچکی است که می خواهند شما را به اندازه ی خود کوچک کنند و پایین بکشند . این افراد ممکن است به شما انرژی منفی بدهند و از ادامه ی راه دلسردتان کنند . 

۱۱ – اهداف باید در شما احساسات مثبت و لذت بخش ایجاد کنند . مغز عاشق خوشی و لذت است و وقتی هدفی داشته باشید که در شما احساس خوب به وجود آورد ، مغز راحت تر آن را قبول می کند . 

۱۲ – برای این که از اهداف بزرگ خود نترسید و در رسیدن به آن ها نا امید و دلزده نشوید ، اهداف را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید و در جدول اهدافتان تاریخ رسیدن به هر کدام از این هدف های خرد شده و کوچک تر را مشخص کنید . وقتی به یک هدف کوچک رسیدید ، به سراغ مرحله ی بعد و هدف بزرگ تر بروید . این کار را مرحله به مرحله انجام دهید تا جایی که به هدف اصلی خود برسید . 

در راه رسیدن به هدف زمان هایی پیش می آید که شکست می خورید . از انجام اشتباه و در پی آن شکست نترسید . از هر شکستی درسی بگیرید و با قدرت مضاعف به پیش بروید . امکان ندارد بدون وجود موانع و سختی ها به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید ، ولی این امکان وجود دارد که از موانع برای ترقی و پیشبرد اهداف خود استفاده کنید .

مثلا یک مربی فوتبال وقتی در مسابقه ای شکست می خورد ، همراه با تیم خود جزئیات بازی را مرور می کند تا به اشتباهاتش پی ببرد . هدف مربی در این جا بازی بهتر در مسابقه ی بعدی است . در واقع او با درس گرفتن از اشتباهاتش درصدد رسیدن به هدف خود یعنی پیروزی در مسابقه ی بعدی است . 

ممکن است راهی را که برای رسیدن به هدف خود انتخاب کرده اید به بن بست برسد ، بایستی از همان ابتدای تعیین هدف راه های دوم و سومی هم برای دستیابی به آرزویتان در نظر بگیرید تا به محض شکست خوردن راه اول به سراغ نقشه های بعدی خود بروید .

از هر شکست و مانعی چیزی را به غنیمت بگیرید . هر بار که با مشکلی روبرو شدید آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید علت این شکست را پیدا کنید تا بتوانید جلو اشتباهات بعدی را بگیرید . درصورتی که بتوانید از شکست خود درس بگیرید ، شکست تبدیل به یک تجربه ی با ارزش می شود .

وقتی به بن بست می رسید با خود بگویید حتما راهی هست . همه ی افکار شما همچون یک مغناطیس عمل می کنند . وقتی معتقد باشید که راهی برای مشکل شما وجود دارد ، افکارتان راه حل ها را به سوی شما جذب خواهد کرد ، اما زمانی که دچار یاس شوید و با خود بگویید هیچ راهی ندارم ، افکار منفی شما موارد منفی را به طرفتان می کشاند و مغلوب خواهید شد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *