تکنیکی برای رهایی از افکار منفی

 افکار شما احساساتتان را به وجود می آورد و هر احساسی که داشته باشید ، آینده ی شما برطبق آن حس خاص شکل خواهد گرفت . در واقع این احساسات شما هستند که زندگی تان را می سازند . اگر افکار مثبت و سازنده را در ذهن خود بپرورانید ، به تبع آن احساس شما هم مثبت خواهد بود و این حس نیکو زندگی موفقی را برای شما رقم خواهد زد . برعکس اگر افکار مخرب را به ذهن خود راه دهید ، احساساتتان منفی و در نهایت جیزی که نصیب تان می شود ، عدم موفقیت و شکست های پیاپی در زندگی است .

وقتی شما روی یک فکر خاص تمرکز می کنید ، ضمیر ناهشیارتان آن فکر را بزرگ تر و قوی تر می کند تا تبدیل به یک تصویر خیلی بزرگ در ذهن شما بشود . به عنوان مثال فرض کنید که برای یک لحظه این فکر منفی که نمی توانید به خوبی در جمع صحبت کنید ، به ذهن شما خطور می کند . بدون این که بخواهید درگیر این فکر منفی می شوید و روی آن تمرکز می کنید . از آن جا که تمام خاطرات  شما چه خوب و چه بد در ضمیر ناخودآگاهتان بایگانی و دسته بندی شده اند  ، در این حالت ضمیر ناخودآگاه شما دست به کار می شود و افکاری را که با این فکر منفی شما همخوانی دارد و در لایه های زیرین ذهنتان بایگانی شده است را جست و جو و پیدا می کند . ضمیر ناهشیار این فکر تازه و و افکار قبلی را که در گذشته در ذهن شما بوده را باهم ارتباط می دهد و بهم می چسباند .

در این لحظه صدها فکر منفی بهم متصل شده و قوی در ذهن شما به وجود می آید که شروع به تخریب و تضعیف روحیه ی شما می کنند . فکر منفی شما این بود که در گذشته نتوانسته اید به خوبی در جمع سخنرانی کنید و این ضعف شما مایه ی خجالتتان شده است ، ضمیر ناخودآگاهتان تمام خاطرات بایگانی شده را سرچ کرده و تمام مواردی که در آن در مقابل جمعیت دستپاچه شده و نتوانسته اید صحبت کنید را پیدا می کند و این خاطرات و تجارب تلخ و ناگوار را در کنار فکر منفی ای که اکنون به ذهنتان رسیده قرار می دهد و در شما احساس شکست و ضعف به وجود می آورد . 

به این ترتیب یک فکر در ضمیر ناخودآگاه شما بزرگ و بزرگ تر و قوی و قوی تر می شود و این افکار مخرب تبدیل به یک پیام الکتروشیمیایی می شوند و از طریق سیستم عصبی شما به همه ی سلول های بدنتان می رسند و دست آخر شما احساس بسیار بدی را تجربه خواهید کرد و با این حال بد تبدیل به فردی ناامید و افسرده و کسل خواهید شد .

 

 

در این پست یک تکنیک را به شما معرفی خواهم کرد که به انحراف چشمی معروف است . با این تکنیک به راحتی می توانید از شر افکار مخربی که وارد ذهنتان می شود خلاص شوید و خود را از آسیب این افکار در امان نگه دارید .

مکانیسم بزرگ شدن افکار به این صورت است که وقتی یک فکر به ذهن شما خطور می کند ، شما به یک نقطه ی خاص خیره می شوید و در این حالت ذهن شما شروع به تصویرسازی پیرامون آن فکر می کند . پس برای این که ذهن شما قادر باشد یک فکر را بزرگ و قوی کند ، شما باید به یک نقطه ی خاص خیره شوید .

برای این که شما بتوانید از هجوم افکار منفی رها شوید و این فکرهای مخرب نتوانند بر شما تسلط پیدا کنند ، شما باید در موقع هجوم افکار منفی تمام سعی و تلاش خود را به کار ببرید که به یک نقطه خیره نشوید و سعی کنید که چشم های خود را به اطراف حرکت دهید و چند بار چشم خود را به دور و بر بچرخانید . اگر بتواند از خیره شدن و ثابت شدن چشم خود به یک نقطه جلوگیری کنید ، در این صورت تصاویر ناشی از افکار منفی در ذهن شما شکل نخواهد گرفت .

شما در واقع با این کار مکانیزم شکل گرفتن تصاویر ناشی از فکر منفی را مختل می کنید و مانع از ایجاد آن تصاویر می شوید . ذهن شما سردرگم می شود و نمی تواند آن تصاویر غم انگیز را ایجاد کند . 

این کار را برای مدتی مثلا یک هفته انجام دهید ، بعد از چند روز که از ثابت شدن و خیره ماندن چشم خود به هنگام هجوم افکار منفی جلوگیری کردید ، متوجه خواهید شد که حالتان بسیار بهتر از قبل شده و احساسات منفی در درون شما رفته رفته کم رنگ تر می شود و بالاخره ناپدید می گردد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *