مسئولیت زندگیت را بپذیر

اکثر  آدم ها شرایط محیطی و اطرافیان را دلیل شکست ها و ناکامی های خود می دانند و اغلب تقصیر را در وهله ی اول به گردن والدین خود می اندازند و بعد سایر اطرافیان را مقصر می دانند . اگر در شغلشان موفق نباشند ، رئیس و همکاران خود را مقصر می دانند ، اگر وضعیت مالیشان مساعد نباشد ، تقصیر را به گردن جامعه می اندازند ، اگر ازدواج موفقی نداشته باشند ، به همسر خود برچسب مقصر می زنند ، اگر نتوانند تحصیلات عالیه داشته باشند ، انگشت اتهام به طرف پدر و مادر خود دراز می کنند و الی آخر . 

می خواهم به شما بگویم که مسبب تمام شکست ها خودتان هستید نه هیچ کس دیگر . هر اتفاقی که در زندگی برای شما افتاده خودتان آن را به وجود آورده اید . به عنوان مثال اگر در حال حاضر شرایط جسمی شما مساعد نیست و بیمار هستید ، این خود شما بوده اید که نسبت به وضعیت سلامتی خود بی توجه بوده اید و با خوردن غذاهای ناسالم و ورزش نکردن و حرص و جوش خوردن و نفرت ورزیدن از دیگران بیماری را به سمت خود کشانده اید .

دیگران را مقصر دانستن دردی از شما دوا نمی کند . اگر خواهان موفقیت و پیشرفت خود هستید باید از همین حالا به این طرز تفکر خاتمه دهید و آن را برای همیشه کنار بگذارید . باید با شجاعت به خود و کائنات اعلام کنید که مسئولیت تمام شرایط کنونی زندگی خود را پذیرفته اید . مسئولیت صددرصدی زندگیتان را قبول کنید و بپذیرید که تمام اتفاقاتی که برای شما می افتد فقط باید به دست خودتان حل و فصل شود نه کس دیگر!

برای دستیابی به اهداف خود و ساختن یک زندگی آرمانی هیچ راهی ندارید جز اینکه مسئولیت زندگی خود را تمام و کمال بر عهده بگیرید . پذیرفتن مسئولیت صد در صد زندگی یعنی این که بپذیرید هر اتفاقی که برایتان در زندگی می‌افتد ، خواه مثبت و خواه منفی خودتان خالق آن هستید و آن اتفاق را به سمت خود کشانده اید . شما با افکار و اعمالتان این کار را انجام داده اید .

از همین حالا گله و شکایت از والدین و جامعه و شرایط را کنار بگذارید و با شجاعت مسئولیت تمام زندگی خود را به عهده بگیرید . مقصر شمردن اطرافیان و ملامت کردن آن ها اتلاف وقت و نیروی ذهنی شما است و چیزی را تغییر نخواهد داد . این شما بوده اید که با پندار و گفتار و کردارتان این شرایط را برای خود به وجود آورده اید . اگر بپذیرید که شرایط فعلیتان نتیجه ی اعمال و تفکر گذشته ی شماست ، این قدرت را پیدا می کنید که زندگی آینده ی خود را بر طبق رویایتان بسازید . 

 

 

همان طور که خودتان زندگی گذشته تان را ساخته اید ، آینده را هم فقط خودتان می توانید مطابق میلتان رقم بزنید نه کس دیگر . هیچ کس نمی تواند زندگی شما را تغییر دهد جز شخص شما . اگر کاری را انجام دهید که در گذشته می کردید ، همان نتایجی را می گیرید که در گذشته به دست می آوردید . این احمقانه است که همواره به یک شکل عمل کنید و هربار انتظار نتیجه ای متفاوت داشته باشید . اگر خواهان یک زندگی متفاوت هستید باید متفاوت عمل کنید ، متفاوت فکر کنید و متفاوت حرف بزنید .

زندگی فعلی شما حاصل همه افکار و اعمال گذشته شما است . شما مسئول افکار و احساسات فعلی خود هستید . شما مسئول افکاری هستید که به ذهن تان می رسد . شما مسئول گفتار و اعمال خود هستید . همه اعمال تحت کنترل شما است. افکار و اعمال فعلی شما ، زندگی آینده ی شما رقم می زند . شما می توانید زندگی رویایی خود را خلق کنید .

اگر افکار مثبت داشته باشید ، در آینده موفق خواهید بود و برعکس اگر افکار منفی را در به ذهن خود راه دهید ، آینده ای توام با شکست و ناکامی را برای خود می سازید . هر چیزی را که در زندگی تجربه می کنید حاصل انتخاب خود شماست . اگر از چیزی ناراضی هستید باید واکنش خود را نسبت به آن تغییر دهید . باید افکاری را که به ذهنتان می رسد ، همین طور طرز رفتار و صحبت کردن و شیوه ی برخورد خود را تغییر دهید .

اگر از شغل خود ناراضی هستید ، اگر با همسر خود مشکل دارید ، اگر از وضعیت مالی و سلامتی خود گله مندید ،این نشان می دهد که طرز نگرش و واکنش شما نسبت به این مسائل نادرست است . واکنش خود را نسبت به شرایط تفییر دهید تا نتایج دلخواه را کسب کنید : افکار خود را تغییر دهید . نظام باورهای خود را تغییر دهید . تصاویر ذهنی نادرستی در ذهن دارید را تغییر دهید ، حتی طرز تفکری که در مورد خود و توانایی های خود دارید را بایستی تغییر دهید و خویشتن دوستی را آغاز کنید .  این سبب می شود که عملکرد شما در مواجه با شرایط نیز تغییر کند . کسب این عادات احتیاج به تمرین دارد .  چون ذهن شما سال ها منفی بافی کرده و بر روی نداشته ها و موضوعات منفی تمرکز کرده ، پس طبیعی است که تغییر این عادات ذهنی کمی زمان بر باشد .

از همین حالا شروع کنید . باید به آنچه رخ می دهد بیشتر توجه کنید . باید هر کاری که نتیجه بخش است بیشتر انجام دهید و هر کاری که نتیجه ای در بر ندارد را ترک کنید . راه های جدید و تازه را امتحان کنید تا نتایج بهتری را بگیرید . اگر نتایجی که کسب می کنید مطابق میلتان نیست ، بایستی واکنش ها و رفتارهای خود را تغییر دهید .

سعی کنید غر زدن ها و انتقاد کردن ها را کنار بگذارید و با دید تازه ای به مسائل اطرافتان بنگرید . هر بار که دیدید در ذهن خود دارید دیگری را به خاطر مشکلاتتان سرزنش می کنید ، برای رهایی از افکار منفی بلافاصله به ذهن خود فرمان ایست بدهید و به خوتان یادآوری کنید که تنها شخص شما مسئول وقایع زندگی خود هستید .

به جای تمرکز بر مشکلات بر روی راه حل ها تمرکز کنید ، چندی نمی گذرد که کائنات پاسخ شما را خواهد داد و بهترین راه حل برای رهایی از شرایط کنونی به ذهنتان خطور می کند . کافی است که به قدرت ذهن خود و توانایی هایتان اعتماد کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *