غولی به نام ضمیرناخودآگاه

ذهن آدمی شامل دو بخش است : ضمیر خودآگاه ( ضمیر هشیار ) و ضمیر ناخودآگاه ( ضمیر ناهشیار ) . اگر ذهن انسان را شبیه یک کوه یخ تصور کنید ، قسمتی از کوه یخ که بیرون از آب قرار دارد و قابل دیدن است ، ضمیر خودآگاه است و بخش اعظم کوه یخ که در زیر آب قرار دارد و قابل دیدن نیست ، ذهن ناخودآگاه آدمی است. 

ضمیر خودآگاه چیست ؟

ضمیر خودآگاه کنترل اعمال ارادی بدن را برعهده دارد و دارای قدرت منطق و استدلال است و همان بخش از انسان است که به من آدمي‌ اطلاق مي‌ شود . ضمیر هشیار دارای آگاهی است و افراد ، مکان ها و محیطی را که فرد در آن قرار دارد به خوبی می شناسد .

ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

ضمیر ناخودآگاه منطق ندارد و بخش احساسی ذهن است . ناخودآگاه انسان سرچشمه ی احساساتی از قبیل نفرت ، عشق ، شادی و شعف ، غم ، ترس ، خشم ، نگرانی و … است . وقتی می‌گویید احساس می‌کنم منبع صحبت ضمیر ناخودآگاه است . بسیاری از تصمیم های ناخودآگاه آدمی در ضمیر ناهشیار او گرفته می شود و منبع احساسات شهودی ، خلاقیت ، الهام و بیداری معنوی است . این بخش از ذهن اعمال غیر ارادی بدن مانند نفس کشیدن و همچنین کارکرد تمام اندام ها از قبیل کبد ، معده ، روده ،قلب ، ریه ، کلیه و تمام سلول‌هاي بدن را تحت کنترل دارد ، همچنین باورهاي انسان را مي‌ سازد ، شخصيت و اعتماد به نفس و هويت آدمي‌ را شکل مي‌ دهد و بسیار بزرگ تر و نیرومندتر از خودآگاه است .

ضمیر ناخودآگاه با همه ی عظمت و قدرتش گوش به فرمان ضمیر خودآگاه است و قدرت قضاوت ندارد و هر آن چه را که ضمیر هشیار بگوید قبول می کند و به عنوان باور در خود ذخیره می کند . همه ی افکار ، اعمال و تجربیات و خاطراتی که در طول زندگی از طریق ضمیر خودآگاه درک و شناسایی می شوند ، در ضمیر ناخودآگاه ثبت و بایگانی می گردند .

 

 

در این بین یک نکته ی قابل تامل وجود دارد و آن این است که ضمیر ناخودآگاه با همه ی توان و نیروی فوق العاده اش قدرت تشخیص ندارد و نمی تواند تفاوت بین تجربه ی واقعی و خیالی و حرف راست و دروغ را تشخیص دهد . مثلا فرض کنید که شما حافظه ی ضعیفی دارید و به سختی مطلبی را به ذهن می سپارید . اگر شما هر روز این جمله را با خود تکرار کنید که حافظه ی من روز به روز قوی تر می شود ، بعد از مدتی ضمیر ناخودآگاه شما این جمله را به عنوان یک باور جدید در خود ثبت و ضبط می کند ، چون توان تشخیص راست یا دروغ بودن جمله ی فوق را ندارد و شما بعد از مدتی در کمال حیرت خواهید دید که حافظه تان قوی شده است . 

شما می توانید از این قدرت جادويي و شگفت انگیز ضمیر ناخودآگاه به نفع خود بهره برداری کنید و از آن براي پيشبرد و ارتقاي زندگي خود کمک بگيريد . هر آن چه را که مایل هستید در زندگی به آن برسید به خورد ضمیر ناهشیارتان بدهید تا این بخش قدرتمند ذهنتان شما را زودتر از آن چه که فکر می کنید به اهداف و آرزوهایتان برساند . در واقع می توانید از ضمیر خودآگاه برای برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کنید .

 تکنیک هایی برای برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

-تکنیک تصویر سازی ذهنی

يکي از کارآمدترین و تاثیرگذارترین تکنيک هايي که به کمک آن مي توانيد ضمير ناخودآگاه خود را بر طبق رویاهایتان برنامه ريزي کنيد ، تکنیک تجسم خلاق یا تصویر سازی ذهنی است . همان طور که گفتیم ذهن ناهشیار قادر نیست فرق بین تجربه واقعی و خیالی را بفهمد ، پس اگر شما یک تصویر خیالی و دروغ را در ذهن خود مدام تکرار کنید ، ضمیر ناهشیار آن را به عنوان تجربه ی واقعی می پندارد و این تجربه ی خاص را در زندگی شما پدیدار می کند .

به عنوان مثال فرض کنید که آرزوی شما این است که روزی قهرمان المپیک شوید . می توانید از تکنیک تجسم ذهنی برای قهرمان شدن بهره بگیرید . هر روز مدتی را به تجسم اختصاص دهید ، خود را ببینید که روی سکوی قهرمانی ایستاده اید و مدال المپیک بر گردنتان آویخته شده است . مدالتان را لمس کنید ، صدای همهمه و تشویق تماشاگران را بشنوید و احساس لذت بخش قهرمان شدن را با همه ی وجود حس کنید . در چنین شرایطی ضمیر ناخودآگاه این تجسم را واقعی می پندارد و با تمام توان آن را به ظهور می رساند . البته در کنار تجسم باید تمرینات ورزشی هم انجام دهید .

باید هر چیزی را که خواهانش هستید در ذهن خود به تصویر بکشید : خانه رویاهایتان ، اتومبیل موردعلاقه تان ، همسر دلخواهتان و الی آخر . البته نکته ی مهم این است که به هنگام تصویر سازی باید احساس شادمانی و لذت داشته باشید تا آرزوی شما برآورده شود .  موفقيت را در ذهن خود به تصوير بکشيد ، تا طبق قانون جذب موفقیت را به سمت خود بکشانید . 

-تکنیک جملات تاکیدی مثبت

یکی دیگر از تکنیک های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه استفاده از جملات تاکیدی مثبت است . جملات تاکیدی تاثیر فوق العاده زیادی در برنامه ریزی ذهن ناهشیار دارند . با تکرار این جملات باورهای مفید و جدید را جایگزین باورهای غلط قدیمی می کنید و نظام باورهای خود را از نو می سازید .

جملات تاکیدی مثبت را هم می توانید با تمرکز زیاد بنویسید و هم با صدای بلند تکرار کنید و هم گوش دهید . به عنوان مثال چنانچه از وضعیت مالی و معیشتی خود راضی نیستید و خواهان جذب پول و ثروت بیشتر و زندگی توام با رفاه هستید می توانید از جملات تاکیدی صوتی جذب ثروت استفاده کنید ، یا اگر فردی خجالتی و فاقد اعتماد به نفس هستید ، می توانید جملات تاکیدی صوتی برای کسب اعتماد به نفس بالا را گوش کنید و الی آخر .

بهترین زمان برای تکرار این عبارات و یا گوش سپردن به آن ها شب ها قبل از خواب و صبح ها بلافاصله بعد از بیدار شدن است . در این زمان ها ضمیر خودآگاه در حالت نیمه بیدار قرار دارد و در مقابل عبارات گفته شده مقاومت نمی کند و جملات به راحتی می توانند از فیلتر ذهن خودآگاه عبور کنند ، اما ضمیر ناخودآگاه فعال است و اطلاعات دریافتی را در خود ثبت می کند . احساسات شما هنگام تکرار عبارات تاکیدی بسیار مهم هستند ، لازم است که حتما احساس خوبی را تجربه کنید و پرانرژی و شاد باشید ، جملات فاقد احساس در برنامه ریزی ناخودآگاه موثر نیستند . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *