اسرار شادمانی

– لبخند بزنید
همواره لبخند بر لب داشته باشید. صبح به محض این که چشمتان را باز می کنید ، لبخند بزنید . در تمام طول روز به هر کس که با شما برخورد دارد ، لبخند بزنید . در ابتدا این لبخند زدن ها مصنوعی است ، اما پس از مدتی واقعی شده و به یکی از عادات پسندیده ی اخلاقی شما تبدیل می گردد .
حتی زمانی که ناراحت و عصبانی هستید ، باز هم تلاش کنید که لبخند بزنید . این کار سبب می شود که کم کم عصبانیت خود را فراموش کرده و احساس نشاط بیشتری داشته باشید .

– شکرگزار باشید
خوشحال بودن بسیار آسان است اگر عمیقا سپاسگزار خداوند باشید . همواره سعی کنید هر روز مدت زمانی را به قدردانی اختصاص دهید . باید به خاطر همه ی نعماتی که دارید شکرگزار باشید . حتی بابت موهبت هایی که به نظرتان کوچک می رسد هم از خداوند شکرگزاری کنید .
شادی و نشاط هرگز به سمت افرادی که حاضر به سپاسگزاری بابت داشته هایشان نیستند ، نمی آید . انسان ها متاسفانه عادت کرده اند که به نداشته هایشان تمرکز کنند و دیدن چیزهایی که ندارند برای همه آسان تر از چیزهایی است که دارند . فقط کافی است کمی دقت کنید و به اطرافتان بنگرید ، آن وقت می بینید که چیزهایی زیادی در زندگی دارید که می توانید بابتشان شکرگزار و شادمان باشید .

– خوش بین باشید
برای شاد بودن باید همیشه تلاش کنید که ذهن خود را کنترل کنید و با استفاده از تکنیکهای رهایی از افکار منفی هرگز اجازه ندهید موارد منفی وارد ذهن شما بشوند . تمرکز بر روی منفی ها سبب می شود که انرژی ذهنی شما هدر رفته و مطابق قانون جذب موارد منفی بیشتری برایتان اتفاق بیفتد .
انسان های شاد در همه حال نسبت به آینده خوش بین هستند ، و حتی به اتفاقات بد هم با دید مثبت می نگرند . آن ها همیشه در این باورند که حتی در بدترین شرایط می‌توان نکته مثبتی از همان وضعیت بد دریافت کرد.

 

 

– بخشنده باشید و گذشته ها را فراموش کنید
برای شاد بودن باید قدرت بخشش خود و دیگران را داشته باشید و هر اتفاق ناخوشایندی که در گذشته برایتان افتاده است را فراموش کنید . اگر به بدی هایی که دیگران در حق شما انجام داده اند فکر کنید ، مثل این است که یک کیسه ی پر از سنگ را بخواهید مدام با خود حمل کنید ، در این صورت هرگز خوشحال نخواهید بود .
به غیر از بخشیدن دیگران باید خودتان را هم ببخشید . اگر در گذشته خطا و اشتباهی را مرتکب شده اید و یا فرصت های بسیاری را از دست داده اید ، اکنون وقت آن رسیده که خود را از ته دل ببخشید تا بتوانید احساس شادمانی کنید . گذشته را هر طور که بوده فراموش کنید ، یادتان باشد که گذشته ها گذشته و در حال حاضر باید تمرکز خود را بر روی زمان حال بگذارید و سعی کنید از زندگی لذت ببرید .

– به دنبال تایید از سوی دیگران نباشید

خواستن پذیرش و تایید گرفتن از سوی دیگران امری طبیعی است ، اما برخی افراد تایید را فراتر از یک تمایل و خواسته قلمداد می کنند . آن ها تایید دیگران را نیاز و ضرورتی می پندارند که بدون آن قادر به ادامه ی زندگی نیستند . این نیاز می تواند به یک منبع اضطراب تبدیل گردد و آرامش را از این افراد بگیرد ، که به دنبال آن احساس شادی هم در وجود این قبیل افراد از بین می رود . 

برای مقابله با این احساس باید کنار آمدن با عدم تایید و پذیرش دیگران را تمرین کنید ، همواره به خاطر داشته باشید که بدون تایید دیگران قرار نیست که دنیا برای شما به آخر برسد . 

– در زمان حال زندگی کنید
برای داشتن یک زندگی رضایت‌بخش ، باید تمرکز ذهنی خود را از روی گذشته و آینده بردارید و با تمام وجود متوجه ی زمان حال باشید . یادتان باشد که گذشته تمام شده و رفته است و در آینده هم معلوم نیست که چه پیش می آید ، پس بهتر خودتان را برای آنچه که گذشته و آنچه که هنوز اتفاق نیفتاده آزار ندهید و از اکنون خود لذت ببرید .
اگر همیشه به فکر رویدادهای آینده که هنوز اتفاق نیافته است باشید ، یا کوله‌باری از خاطرات ناگوار گذشته را ، که سپری شده است را با خود حمل کنید ، هیچ‌وقت به معنی واقعی شادی دست نخواهید یافت.

 

 

– با افراد شاد و مثبت بین معاشرت کنید
برای شاد زیستن اطراف خود را با افراد شاد و با نشاط پرکنید . اگر در کنار افراد شاد و خوشحال باشید ، شادی آنها به شما نیز انتقال می یابد و عادات آنها را یاد گرفته و شما هم ناخودآگاه احساس شادی بیشتری خواهید کرد .
برعکس معاشرت با افراد افسرده و عصبی ، سبب می شود که شما هم به مرور به فردی دل مرده و غمگین تبدیل شوید . اگر افراد عصبانی و غمگین جزء افراد خانواده تان باشند و برای شما کناره گیری از این افراد امکان پذیر نباشد ، در این جا شما باید سعی کنید که انرژی مثبت خود را به آن ها منتقل کنید .

– شکایت کردن از دیگران را رها کنید

افراد شاد سعی می کنند اغلب مثبت بین باشند و کمتر از دیگران گله کنند ، با این کار در واقع به خود کمک می کنند که همواره پرانرژی و بانشاط باشند .

شکایت کردن از اطرافیان هیچ دردی را درمان نمی کند ، فقط با این کار این حس منفی را به دیگران هم انتقال می دهید و کم کم دوستانتان از اطرافتان دور می شوند و از برخورد و صحبت کردن با شما گریزان می گردند . افرادی که مدام در حال شکوه و گلایه هستند ، روحیه ی ضعیفی دارند و ناشادمان هستند . این قبیل افراد خوشحالی خود را به دیگران وابسته کرده‌اند و اغلب فاقد شادی درونی هستند . سعی کنید که انتظار خود را از دیگران در حد صفر نگه دارید و با شکایت کردن و گله از دیگران دنیا را به کام خود تلخ نکنید .

– روزانه اوقاتی را به ارتباط با خداوند اختصاص دهید
گفتگو و مناجات با پروردگار و برقرای ارتباط با او و دعا کردن به درگاه خداوند موجب آرامش درونی فوق العاده ای در شما می شود و شادی و نشاط همان چیزی است که به دنبال این آرامش درونی می آید .

– هدفمند باشید
برای شاد بودن حتما باید یک هدف برای خود انتخاب کنید و روی آن متمرکز شوید و برای رسیدن به هدفتان تا می توانید تلاش کنید . رسیدن به اهداف باعث می شود که شاد شوید و احساس خوشبختی کنید .

اهدافی که با توجه به علاقه و استعدادتان انتخاب شوند ، به شما انگیزه و شور زندگی می دهند و اگر درمسیر دستیابی به هدف هم با یک سد و مانع مواجه شوید ، آن را یک اتفاق بد نمی پندارید ، بلکه یک چالشی قلمداد می کنید که می توانید از عهده ی حل آن برآیید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *