عفو و بخشش راهی برای جذب آرزوها

اگر به راستی خواهان موفقیت هستید نباید از کسی کینه به دل داشته باشید ،  وقتی از کسی متنفر هستید ، مدام به این فکر می کنید که آن شخص چقدر باعث درد و رنج شما شده و چقدر آزارتان داده است و طبق قانون جذب وقتی به این افکار منفی می چسبید بر روی فرکانس منفی قرار می گیرید و موارد منفی بیشتری را به سمت خود جذب می کنید .
البته عفو بخشش دیگران به معنای تصدیق و تائید رفتار غلط آن ها نیست ، بلکه منظور این است که از نظر ذهنی کسانی که به شما ظلمی روا داشته اند را رها کنید . با عدم بخشش دیگران ، آن ها هیچ لطمه ای نمی بینند ، چون از افکار مخرب شما آگاه نیستند ، بلکه این شما هستید که با افکار منفی به خودتان آسیب می رسانید .

عدم بخشش خود و احساس گناه مخرب ترین نوع احساسات هستند و نشان دهنده ی این هستند که فرد توانایی عفو کردن خود را بخاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده است ، ندارد .

برای بخشیدن خود اولین قدم این است که خودتان را همانگونه که هستید با همه ی ویژگی های مثبت و منفی خود ، دوست بدارید . وقتی خودتان را عمیقا دوست داشته باشید ، این احساس مثبت را به دیگران هم منتقل کرده و آن ها هم شما را دوست خواهند داشت .
تائید و پذیرش خود کلید دگرگونی های مثبت است و فضایی از ایمنی و اعتماد و استحقاق می آفریند و به ذهن سازمان می دهد و سبب می شود که سلامتتان بهبود یابد ، وضعیت مالیتان ارتقا پیدا کند ، وزن بدنتان نرمال شود و روابطی گرم و عالی را تجربه کنید .
 
 
عفو و بخشش از دیدگاه اسلام
اسلام دین عفو و رحمت است . خداوند در آيات بسياري بر ارزشمندي عفو و گذشت تأکيد کرده و از صاحبان حق خواسته است که بر خلاف حقوق خود از اشتباه ديگري درگذرند و بدی های ديگران را ناديده بگيرند . داشتن روحيه ي عفو و بخشش نه تنها لازم است بلکه از واجبات است و در حقيقت کسي که عفو مي کند ابتدا در حق خويش لطف کرده است و خود را از آسیب های زیان بار کینه و نفرت مصون نگه داشته است . پیامبر اسلام (ص) می­ فرمایند : عفو و گذشت سبب سلامت روح و آرامش جان و طول عمر خواهد شد .
اهمیت بخشش در سلامت روانی
بخشش شاهراه سلامت روانی است . بخشش ، فراموش کردن نیست ، بلکه واگذاری مسئله به یک قدرت برتر است تا شخص احساس سبکی کند . بسیاری از افرادی که از امراض و بیماری ها شکایت دارند ، دچار مسائل حل نشده روانشناختی هستند . عفو کردن ، رها کردن روح و روان از کینه ، کشمکش و اضطراب است .  با بخشش ، فرد به طرف مقابل لطف نمی‌کند بلکه خود را مورد لطف قرار می‌دهد . شما می‌بخشید تا خود سالم و رها از آشفتگی ها بمانید ، در واقع با بخشش دیگران ، سلامتی را برای خودتان به ارمغان می‌آورید .
شیوه ی عفو و بخشش
یکی از آسان ترین روش های بخشیدن دیگران این است که هر روز آرام و ساکت در گوشه ای دنج و خلوت بنشینید و کسانی که در حق شما بدی کرده اند را در ذهن خود تصور کنید و خطاب به آن ها از عبارات تاکیدی استفاده کنید ، جملاتی از این قبیل :
من تو را می بخشم و رها می کنم .
من در درون و بیرون همه چیز و همه کس را می بخشم .
من ذهن خود را از بند گذشته ها رها می سازم و همه را می بخشم .
البته بسیار مهم است که احساس خوبی داشته باشید ، چون نوع کلمات نیستند که جایگاه جذب شما را مشخص می کنند ، بلکه احساسات شما و فرکانسی که به کائنات می فرستید مهم هستند . 
یک روش دیگر این است که در جای ساکتی بنشینید یا دراز بکشید و نفس های عمیق بکشید . وقتی آرام شدید یکی از کسانی که باعث رنجش شما شده است را به یاد خود بیاورید و سعی کنید همه چیز را رها کرده و او را عمیقا ببخشید . به ندای درون خود گوش دهید و از خود بپرسید که در درونتان چه می گذرد ؟ و مجددا شروع به تنفس عمیق کنید ، تصور کنید که با هر دم نور سفید و درخشان بخشش را به درون خود می فرستید و با هر بازدم سیاهی های کینه و نفرت را بیرون می دهید درواقع با هر نفس که مي کشيد خوبي ها و پاکي ها را وارد قلب خود  کرده و با هر بازدم درد ، رنج و تمام آزردگي هاي روحيتان را از بدن خارج سازيد . بعد از چند لحظه احساس آرامشی وجود شما را دربرمی گیرد . در اين هنگام است که ديگر اثري از عصبانیت، کينه و سرزنش ، در وجودتان پيدا نمي شود و در عوض نور ، پاکي و بخشش در عمق وجودتان متبلور خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *