زندگینامه ی پیر امیدیار ثروتمندترین ایرانی

پیر امیدیار ثروتمندترین فرد ایرانی در جهان است . او بنیان گذار و رئیس ایرانی-آمریکایی سایت حراج ای بی است . آگاه شدن از شرایط زندگی این میلیاردر ایرانی الاصل می تواند برای شما الهام بخش باشد چرا که میلیاردر بودن آرزوی هر انسانی است .

 دوران کودکی

پیر امیدیار در سال ۱۹۶۹ در پاریس متولد شد . پدر و مادرش هر دو ایرانی هستند و برای تحصیل به پاریس آمده بودند که در آن جا با هم آشنا شده و تصمیم به ازدواج گرفتند . مادر امیدیار ، الهه میرجلالی مدرک دکترای زبان شناسی از دانشگاه سوربن داشت و پدرش یک جراح در دانشگاه جان هاپکینز بلتیمور بود . پیر در سن شش سالگی بود که به خاطر شرایط کاری پدرش مجبور شدند که به ایالت مریلند در آمریکا مهاجرت کنند . بعد از مدتی پدر و مادر پیر از هم جدا شدند و قرار شد که او با مادرش زندگی کند .

دوران تحصیل

پیر در دوران تحصیل سر کلاس درس حاضر نمی شد و به جای آن مدام به آزمایشگاه کامپیوتر می رفت . او در دبیرستان علاقه ی خاصی به علوم کامپیوتر مخصوصا برنامه نویسی پیدا کرد تا آن جا که مدیر دبیرستانی که پیر در آن به تحصیل مشغول بود به این علاقه ی پیر پی برد و از او خواست که برنامه ای برای فهرست کتابهای کتابخانه ی مدرسه بنویسد و در قبال آن ساعتی ۶ دلار دریافت کند ، به این ترتیب مسیر کارهای کامپیوتری برایش باز شد .

امیدیار در دانشگاه ابتدا در رشته ی برق به تحصیل پرداخت ، اما از آنجا که علاقه ای به این رشته نداشت ، بعدا تصمیم گرفت که رشته ی خود را به  کامپیوتر تغییر دهد . او در طول دوران تحصیل در دانشگاه برنامه نویسی مکینتاش را به طور حرفه ای یاد گرفت و توانست چند نرم افزار را با موفقیت به ثبت برساند . در سال ۱۹۹۸ در رشته ی کامپیوتر از دانشگاه فارغ التحصیل شد و بعد از این که تحصیلاتش به پایان رسید در شرکت اپل شروع به کار کرد .

تاسیس eBay

داستان شکل‌گیری سایت موفق eBay که بزرگ‌ترین حراجی آنلاین جهان است به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد . از آن جا که تخصص پیر امیدیار در زمینه ی برنامه ریزی رایانه ای بود ، تصمیم گرفت که در تعطیلات آخر هفته ی خود چندین سایت اینترنتی تاسیس کرده و جایی را برای حراج اینترنتی تشکیل دهد . پیر در همین سال با پاملا وزلی نامزد شده بود ، پاملا علاقمند به جمع آوری بسته های آبنبات بود و کلکسیونی در این رابطه داشت . او که می‌خواست مجموعه‌ی خود را تا حد ممکن کامل کند از پیر کمک خواست . پیر هم  برای این که نامزدش را خوشحال کند ، تصمیم گرفت که قسمتی از سایت خود را به طراحی کلکسیون جعبه های آبنبات اختصاص دهد . در واقع این امر در شرایط کاری او تاثیر گذار بود و باعث شد که امیدیار وارد کار تجارت شود . پیر یک صفحه در سایت خودش ایجاد کرد تا افراد از طریق آن بتوانند کلکسیون خود را برای حراج عرضه کنند . صفحه ی مذکور با چنان استقبالی از سوی کاربران مواجه شد که او تصمیم گرفت سایت مستقلی را برای این کار تاسیس کند .

 

 

در سال ۱۹۹۶ قراردادی کاری با پیر بسته شد که به موجب این قرارداد برای فروش بلیط های هوایی از سایت او استفاده شود . دیری نگذشت که سایت پیر امیدیار در گروه سایت های تجاری خیلی بزرگ قرار گرفت . او نام  ای-بی eBay را برای سایتش انتخاب کرد و  یک سال بعد شرکت در وضعیت عرضه عمومی سهام قرار گرفت و در همان ابتدای کار پیر را تبدیل به میلیارد بسیار بزرگ در جهان کرد . پیر امیدیار به عنوان موسس و رئیس شرکت ای بی با کشورهای مختلف جهان از جمله استرالیا و آلمان و کانادا وارد معامله شد . اینجا آغاز موفقیت های بزرگ پیر امیدوار بود ، که بیزینس او را جهانی کرد .

 در  سال ۱۹۹۸ ، درآمد سالانه سایت ebay به ۷۵۰ میلیون دلار رسید . سایت آمازون که بزرگترین سیستم تجارت الکترونیک در آن زمان بود، با الگو قرار دادن ای بی ، سیستم حراجی آنلاین خود را شروع کرد . چندی بعد بنیاد ای بی تاسیس شد و امیدیار به عنوان برترین کارآفرین سال برگزیده شد . پیر شریکی به نام جف اسکول داشت . جف اسکول و پیر امیدیار شخصی به نام مگ ویتمن که مدیری با تجربه بود را انتخاب کرده و او را به مدیریت ای بی برگزيدند و خود پیر به عنوان رئیس هیت مدیره ای بی دورادور ریاست شرکتش را بر عهده داشت . مگ ویتمن اندكى پس از آغاز مدیریت خود ، توانست در سال ۱۹۹۸ Ebay را با موفقيت وارد بورس کند . حضور موفق Ebay در بورس ثروت بنيان گذار آن يعنى اميديار را چندین برابر كرد .

دو سال بعد پیر به هیئت مدیره شرکت E-people پیوست که بازاری آنلاین برای پشتیبانی فنی بود . در سال ۲۰۰۵ بخش جدیدی برای خرید و فروش ماشین به سایت ای بی اضافه شد و این سایت در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین مرجع برای قیمت گذاری کالا به کار می رود .

امور خیریه

پیر در سال ۲۰۱۴ به فکر شرکت در امور خیریه و انسان دوستانه افتاد و به همراه همسرش پاملا ، امیدیار نتوورک Omidyar Network را راه اندازی کرد . این موسسه به کسب و کارهای کوچکی که می خواهند تغییری در جامعه به وجود آورند کمک کرده و به آنها سرمایه مالی می رساند .

این دو همچنین بنیاد خیریه ی Tufts Microfinance Fund را تاسیس کردند که سرمایه اولیه ی آن ۱۰۰ میلیون دلار بود . این بنیاد خیریه به دانشجویانی که قادر به پرداخت هزینه ی تحصیل خود نیستند ، بورسیه ی تحصیلی می دهد .  همچنین امیدیار در سال ۲۰۰۹ مبلغی حدود ۲ میلیون دلار به به بنیاد ویکی مدیا کمک مالی کرد .

میزان دارایی و ثروت

در آخرین رتبه بندی که توسط مجله ی فوربس و در سال ۲۰۱۶ انجام شده ، پیر امیدیار با دارایی خالص ۷/۹ میلیارد دلار رتبه ۱۶۳ را در بین ثروتمندان جهان و رتبه ی ۶۰ را در بین ثروتمندان آمریکا داراست . او ثروتمندترین فرد ایرانی حال حاضر در جهان می باشد . 

سایت موفق ای بی در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ نفر کارمند دارد و روزانه تعداد ۱۲ میلیون عدد کالا در این سایت به فروش می رسد و چیزی در حدود ۱۴۴ میلیون نفر جزو مشتریان دائمی این سایت بزرگ و قدرتمند هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *