اهرم رنج و لذت

اهرم رنج و لذت چیست ؟

اهرم رنج و لذت می گوید که : شما هرکاری را که انجام می دهید برای فرار کردن از یک رنج و رسیدن به یک لذت است .

مغز انسان طوری طراحی شده که به شدت از رنج و سختی گریزان است و برعکس طالب لذت و خوشی می باشد ، یعنی شما هر کاری را تا زمانی انجام می دهید که آن کار برایتان لذت فراوان به همراه داشته باشد و به طور ناخودآگاه از انجام اعمالی که برای شما رنج به همراه داشته باشد می پرهیزید .

به عنوان مثال شما آب می نوشید برای فرار از رنج تشنگی و به دست آوردن لذت نوشیدن . وقتی تشنه می شوید مغز شما برای گریز از رنج تشنگی شما را وادار می کند که به دنبال آب بروید ، در این شرایط تلاشی که برای رسیدن به آب می کنید ، اصلا کار سختی نیست و حتی متوجه ی این سختی هم نمی شوید ، چون مغز همچنان به دنبال لذت ناشی از نوشیدن آب است . 

یا مثلا شما غذا می خورید برای فرار از رنج گرسنگی و رسیدن به لذت خوردن . در این حالت ذهن تمام تلاشش را می کند که شما را به غذا برساند ، چون نخوردن غذا را مترادف با سختی کشیدن می داند و همان طور که گفتیم ذهن از سختی گریزان است . حال اگر برای رسیدن به غذا لازم باشد که پول پرداخت کنید این کار را با کمال میل انجام می دهید و رنج پول خرج کردن را برای رسیدن به لذت بزرگ خوردن به جان می خرید ، زیرا مغز لذت خوردن را بزرگ تر از رنج پول خرج کردن می داند .

همیشه قدرت رنج بر لذت می چربد . میل انسان برای گریز از رنج بسیار بیشتر است تا رسیدن به لذت . مغز انسان طوری طراحی شده است تا وضعیت موجود را حفظ کند ، زیرا می پندارد که  تلاش برای رهایی از وضع موجود مترادف با متحمل شدن رنج است ، اما اگر چیزی وضعیت موجود را تهدید کند (رنج) ، سعی می کند تا آن را از بین برده و به وضع قبل بازگردد .

افراد همیشه برای خود عذرهایی می تراشند تا از تغییر اجتناب کنند ، چرا که هنوز سختی های ناشی از انجام کارهای خود را خیلی بزرگ نمی بینند و همچنان می توانند شرایط موجود را تحمل نمایند .

طرز استفاده از اهرم رنج و لذت در جهت رسیدن به اهداف

یک برگه کاغذ و یک قلم احتیاج دارید ، هدف خود را بزرگ بالای صفحه بنویسید . در یک طرف صفحه لذت های ناشی از رسیدن به هدف را با جزئیات کامل بنویسید . در طرف دیگر بنویسید که در صورت نرسیدن به هدف چه رنج هایی را باید متحمل شوید . از آن جا که ذهن از سختی گریزان و خواهان لذت است ، می توانید به سادگی ذهن خود را فریب دهید و لذت و رنج را به مغز خود تفهیم کنید . برای این کار باید هر روز در ذهن خودتان این طور تلقین کنید که رسیدن به موفقیت به معنی لذت است و نرسیدن به آن به معنی رنج . اگر با اطمینان قلبی و با تکرار و تلقین این را به خورد مغز بدهید ، مغز باورش می شود . این کار را تا بیست و یک روز تکرار کنید و هر روز لذت های رسیدن به هدف و رنج های ناشی از نرسیدن را از روی کاغذی که نوشته اید برای خود بخوانید . وقتی ذهن لذت ناشی از رسیدن به اهداف را قبول کند ، در آن صورت خود به خود شما  را در جهت رسیدن به هدف یاری می رساند . 

مثال اول : فرض کنید که هدف شما لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام است .

می توانید در برگه ی خود این طور بنویسید اگر به هدفتان برسید به چه لذت هایی دست می یابید : اگر لاغر شوم زیباتر به نظر می رسم ، هر لباسی که بپوشم به من می آید ، همه مرا تحسین می کنند ، از سلامتی بیشتری برخوردار می شوم ، اعتماد به نفسم بالا می رود و …

در طرف دیگر برگه ی کاغذ رنج هایی که در صورت چاق ماندن متحمل می شوید را بنویسید : اگر وزن کم نکنم سلامتی ام تهدید می شود ، لباس های دلخواهم را نمی توانم بپوشم ، امتیاز زیبایی را از دست می دهم و …

هر روز  با تلقینی که به همراه  احساس خوشحالی و شادی است برای خودتان لذت رسیدن به هدف را بازگو کنید و رنج ها ی ناشی از نرسیدن را هم به خود گوشزد کنید ، بگذارید مغزتان اینطور باور کند که رسیدن به هدف مترادف است با رسیدن به یک لذت عظیم و بزرگ . بعد از این که مغزتان این را باور کرد هیچ اعتراضی به شما بابت سختی های راه مثل ورزش کردن و گرفتن رژیم های غذایی نمی کند و شما با لذت در راه رسیدن به هدف (تناسب اندام و لاغر شدن ) گام برمی دارید .

مثال دوم : فرض کنید که هدف شما قبولی در کنکور است .

لذت های ناشی از قبول شدن در کنکور : در آینده به عنوان یک فرد باسواد همه به من احترام می گذارند ، والدینم به افتخار می کنند ، صاحب شغل و درآمد می شوم ، اعتماد به نفسم بالاتر می رود و …

رنج های ناشی از عدم قبولی در کنکور : نمی توانم کاری برای خود پیدا کنم و از لحاظ مالی وابسته به دیگران می شوم ، نمی توانم به خودم افتخار کنم ، نمی توانم همسری مناسب پیدا کنم و …

وقتی رنج ها و لذت مشخص شدند و مغز آن ها را با تلقین پذیرفت ، دیگر درس خواندن برایتان سخت نخواهد بود ، چون مغز شما می داند که به لذتی بسیار بزرگ تر دست خواهد یافت .

اگر می خواهید رفتاری را در خودتان نهادینه کنید و یا عادتی را ترک نمایید باید با استفاده از اهرم رنج و لذت ، ذهن خود را متقاعد کرده تا شما را در این مسیر همراهی کند . برای این که تغییر رفتاری به‌ صورت دائمی درآید باید رنج را به رفتارهای گذشته و لذت را به رفتارهای تازه نسبت دهیم و آن‌ها را شرطی  کنیم تا همیشگی و ثابت شوند . باید یاد بگیریم رفتارهایی را که می‌خواهیم ترک کنیم با رنج و رفتارهایی را که می‌خواهیم داشته باشیم با لذت همراه سازیم و این کار را با شدت و قوت انجام دهیم و حتی به فکر تکرار رفتارهای گذشته نیز نیفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *